Vocado Homepage logo with link company logo

Co zrobić gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania?

2024-12-17

2024121711465373.jpg

Kolizja lub wypadek to źródło ogromnego stresu. Samo zdarzenie drogowe bywa traumatyczne, a dodatkowo uzyskanie odszkodowania często okazuje się skomplikowanym procesem.

W niektórych przypadkach ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania. Z czego to może wynikać? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, lecz wyłącznie w przypadkach, które wynikają z zapisów zawartych w umowie ubezpieczeniowej. Negatywna decyzja musi zawsze opierać się na jasno określonych podstawach prawnych.

Ponadto w przypadku wypadku lub kolizji należy działać zgodnie z procedurami. Kluczowe jest dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów.

Kiedy ubezpieczyciel może zgodnie z prawem odmówić wypłaty odszkodowania?

Zanim przejdziemy do wskazania informacji o tym, co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania, chcielibyśmy najpierw wyjaśnić, kiedy ma on prawo do odmowy.

Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania, jeżeli kierowca w chwili wypadku czy kolizji znajdował się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Innym przypadkiem jest prowadzenie auta bez ważnego prawa jazdy – w takiej sytuacji również istnieje możliwość odmowy.

Częstą przyczyną niewypłacenia odszkodowania jest też przekroczenie terminów zgłoszenia szkody. Znaczna część ubezpieczycieli wymaga poinformowania o niej w ustalonym terminie, w ciągu 3 lat od momentu jej wystąpienia.

Powodem niewypłacenia odszkodowania bywa też ukrycie istotnych okoliczności mających wpływ na szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego czy spowodowanie szkody pojazdem pozyskanym nielegalnie.

Co zrobić, jak ubezpieczalnia nie chce wypłacić odszkodowania?

Oto co zrobić, jak ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania:

analiza pisma uzasadniającego decyzję odmowną – mogą być w nim zawarte informacje dotyczące braków w dokumentacji lub niejasności w zgłoszeniu szkody. Dostarczenie brakujących dokumentów bądź dodatkowych dowodów niekiedy przyczyniają się do zmiany decyzji ubezpieczyciela;

złożenie oficjalnego odwołania od decyzji – ubezpieczyciele udostępniają procedury, które pozwalają klientom na składanie reklamacji. Warto szczegółowo wyjaśnić we wniosku, dlaczego decyzja o odmowie wydaje się bezpodstawna;

skierowanie sprawy do Rzecznika Finansowego – Rzecznik Finansowy działa na rzecz ochrony praw konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi. Może on wesprzeć poszkodowanego w prowadzeniu mediacji z ubezpieczycielem oraz pomagać w dochodzeniu roszczeń;

skierowanie sprawy na drogę sądową – jeżeli wszystkie inne działania nie przyniosą zamierzonego rezultatu, warto rozważyć skierowanie sprawy do sądu. Jednak przed podjęciem takiego kroku należy skonsultować się z prawnikiem, aby ocenić szanse na sukces i dowiedzieć się dokładnie, co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania, mimo że powinien.

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, mimo spełnienia wszystkich warunków, warto podjąć stanowcze działania. Należy mieć na uwadze, że odmowa często wynika z błędów formalnych, które da się szybko skorygować.

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania – profesjonalne wsparcie VOCADO

Nasza firma oferuje kompleksowe wsparcie osobom poszkodowanym w przypadkach zbyt nisko wypłaconych odszkodowań za uszkodzenia pojazdu oraz w sprawach dotyczących szkód osobowych.

Gwarantujemy fachową pomoc na każdym etapie współpracy, profesjonalną obsługę i indywidualne podejście do sprawy. W prosty sposób tłumaczymy klientom wszelkie zawiłe kwestie, chętnie odpowiadamy na pytania oraz zapewniamy rzetelne doradztwo bazujące na bogatej wiedzy.