Nagła utrata bliskiej osoby to wstrząsające i traumatyczne przeżycie. Wywiera ono ogromny wpływ na psychikę i często prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Śmierć matki, ojca czy dziecka pozostawia głęboką ranę.
Nagła utrata bliskiej osoby to wstrząsające i traumatyczne przeżycie. Wywiera ono ogromny wpływ na psychikę i często prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Śmierć matki, ojca czy dziecka pozostawia głęboką ranę. Choć nic nie jest w stanie całkowicie zrekompensować tej straty, polskie prawo oferuje możliwość złagodzenia skutków doznanego cierpienia. Osoba, która straciła bliską osobę wskutek zdarzenia, za które odpowiada osoba trzecia, ma prawo ubiegać się odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jednak pojawia się pytanie: “Kto według prawa jest uznawany za bliskiego?”. Czy za śmierć babci należy się odszkodowanie? A co w przypadku nagłej śmierci teścia? Wyjaśnimy to wszystko w niniejszym artykule.
Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - co to?
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby stanowi jednorazowe świadczenie pieniężne, które wypłaca ubezpieczyciel podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie. Można je uzyskać, jeśli bliski zmarł wskutek wypadku przy pracy, wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego lub wypadku w gospodarstwie rolnym.
Celem odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest wyrównanie strat poniesionych przez osoby ubiegające się o wypłatę. Jednak, kto właściwie może się starać o to świadczenie pieniężne? Czy za śmierć dziadka należy się odszkodowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części niniejszego artykułu.
Nagła śmierć bliskiej osoby - co robić?
Tuż po śmierci bliskiej osoby ciężko skupić się na kwestiach związanych z odszkodowaniem. Jest to w pełni zrozumiałe, jednak warto wiedzieć, co zrobić, aby nie utracić możliwości ubiegania się o jego wypłatę. Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić śmierć w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego oraz uzyskać akt zgonu i dokument stwierdzający, kto odpowiada za śmierć danej osoby. Ponadto warto skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, która zajmie się większością kwestii związanych z dochodzeniem odszkodowania.
Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - co obejmuje?
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby ma na celu wyrównanie strat materialnych i niematerialnych, które bliscy zmarłego ponieśli w wyniku jego śmierci. Za stratę uznaje się m.in. utratę dochodu zmarłego, który pomagał w utrzymaniu gospodarstwa domowego. Ponadto do strat zalicza się pogorszenie stanu zdrowia na skutek odejścia zmarłego.
Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - za kogo się należy?
Wiele osób zastanawia się, czy za śmierć teścia należy się odszkodowanie? A co w przypadku odejścia babci czy dziadka? Otóż należy mieć świadomość, że kodeks cywilny nie podaje definicji osoby najbliższej. Zatem wszystko zależy od tego, jak do sprawy podejdzie sąd. Złożoność i różnorodność relacji międzyludzkich uniemożliwiają stworzenie konkretnej definicji osoby najbliższej. Najczęściej sądy mianem najbliższych określają małżonka, rodziców, dzieci i rodzeństwo. Jednak nie oznacza to, że nie ma szans, aby uzyskać odszkodowanie za śmierć teścia czy babci. Kluczowa jest więź, jaka panowała pomiędzy zmarłym i roszczącym.
Czy za śmierć ojczyma należy się odszkodowanie?
Określenie osób uprawnionych do otrzymania świadczeń odszkodowawczych po śmierci to skomplikowane zadanie. W art. 446 § 3 i 4 k.c. znajduje się wyrażenie “najbliższy członek rodziny”. Można przez to rozumieć, że w pierwszej kolejności o odszkodowanie może starać się współmałżonek i dzieci. Prawo do świadczeń mają również rodzice, rodzeństwo i inne osoby, które były zżyte ze zmarłym, czyli m.in. dzieci przyjęte na wychowanie. Zatem oznacza to, że po śmierci ojczyma jak najbardziej możliwe jest uzyskanie odszkodowania.
Czy za śmierć teściowej należy się odszkodowanie?
Przez polskie prawo nie jest przewidywane odszkodowanie po śmierci teściowej. Zięć czy synowa nie są uznawani za najbliższą rodzinę. O takie świadczenie w ZUS może starać się tylko małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo i rodzice osoby zmarłej. Odszkodowanie za śmierci teściowej nie jest wypłacane również przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
Czy to oznacza, że zięć czy synowa nie mają żadnych szans na otrzymanie rekompensaty? Oczywiście, że nie. Jeżeli teściowa wykupiła ubezpieczenie na życie i wskazała zięcia czy synową jako osobę uposażoną do wypłaty pieniędzy, to mogą oni liczyć na rekompensatę za śmierć. Ponadto istnieje możliwość skierowania się do sądu i starania się o odszkodowanie. Jednak, czy sprawę uda się wygrać? Nie ma pewności. Kluczowe jest wykazanie, że między teściową a synową czy zięciem była silna więź.
Utrata bliskiej osoby - pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienia
Jeśli straciliście Państwo bliską osobę w nieszczęśliwym wypadku, zachęcamy do kontaktu. Oferujemy profesjonalne wsparcie w uzyskaniu zadośćuczynienia. Ponadto pomagamy osobom, które otrzymały zbyt niskie odszkodowanie. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie współpracy. Przedstawiamy klientom wszystkie ich możliwości i w prosty sposób tłumaczymy zawiłe kwestie prawne. Nasz zespół składa się ze specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w branży. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Gwarantujemy bezpłatne zapoznanie się ze sprawą.