Po kolizji lub wypadku drogowym poszkodowany kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC. Ponadto, jeśli jego auto jest niezdatne do jazdy, przysługuje mu także pojazd zastępczy. Sytuacja ma miejsce również w przypadku samochodu zdatnego do jazdy, ale wymagającego naprawy.
Jednak, kto płaci za samochód zastępczy w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Samochód zastępczy – kto płaci?
Koszt najmu pojazdu zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy uszkodzenia auta osoby poszkodowanej. Samochód taki przysługuje w sytuacji, gdy codziennie używany pojazd zostanie uszkodzony, a poszkodowany nie dysponuje innym środkiem transportu.
Są jednak przypadki, w których ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego. Oto one:
poszkodowany dysponuje innym sprawnym pojazdem;
wnioskujący ubiega się o auto o wyższej klasie, niż uszkodzony pojazd;
samochód nie jest dla poszkodowanego środkiem transportu niezbędnym do codziennego funkcjonowania;
okoliczności kolizji pozostają niejasne lub w przypadku nie przyjęcia odpowiedzialności.
Aby uzyskać pojazd zastępczy z OC sprawcy, trzeba wykazać potrzebę korzystania z takiego auta. Kluczowy aspekt stanowi napisanie oświadczenia, że samochód jest niezbędny do realizowania codziennych czynności, takich jak np. dojazdy do pracy czy wożenie dzieci do szkoły.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo przysługuje?
Już wiadomo, kto płaci za auto zastępcze. Teraz czas dowiedzieć się, jak długo przysługuje taki pojazd. Otóż poszkodowany ma prawo do samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy zarówno w przypadku szkody całkowitej, jak i częściowej. Jednak okresy, przez które można korzystać z auta, są różne w zależności od stopnia szkody.
Przy szkodzie całkowitej samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu od dnia zdarzenia aż do do dnia wypłaty i kolejne 7 dni. Jeśli proces ten się wydłuży, trzeba przedstawić ubezpieczycielowi dowody na to, że kwota odszkodowania nie pozwala na inwestycję w odpowiednie auto.
W przypadku szkody częściowej poszkodowany ma prawo do samochodu zastępczego od dnia zdarzenia i na czas naprawy gdy auto jest jezdne.
Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?
Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy nie jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Poszkodowany ma do wyboru kilka opcji, w tym:
poinformowanie przedstawiciela ubezpieczyciela o zamiarze skorzystania z samochodu zastępczego. Niektóre przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe współpracują z firmami wynajmującymi auta;
skorzystanie z pojazdu zastępczego oferowanego przez warsztat zajmujący się usunięciem szkody;
wynajem auta w wybranej wypożyczalni.
Należy pamiętać, że przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe nie są zobowiązane do wypłacania poszkodowanemu środków na wypożyczenie samochodu zastępczego, lecz muszą pokryć koszty związane z jego wynajmem. Oznacza to, że jeśli poszkodowany nie przedłoży dokumentów, które potwierdzają używanie auta zastępczego, nie uzyska on pieniędzy - tak dzieje się w przypadku najmu w formie gotówkowej, natomiast u nas w VOCADO to my przedkładamy wszelkie dokumenty i załatwiamy formalności!
Samochód zastępczy z OC sprawcy – czy można wybrać dowolny model?
Niestety, poszkodowany nie może wybrać dowolnego samochodu zastępczego. Auto musi odpowiadać klasie (segmentowi) pojazdu, który został uszkodzony w wypadku czy kolizji.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, że ubezpieczyciele często przygotowują listę dostępnych modeli, spośród których poszkodowany może wybrać pojazd zastępczy.
Auto zastępcze z OC sprawcy – VOCADO
U nas można wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy po zdarzeniu drogowym. Dodatkowo Pomagamy przy organizacji oględzin pojazdu czy zgłaszaniu dodatkowych roszczeń z tytułu naprawy auta. Oferujemy możliwość zamówienia samochodu zastępczego przez telefon i online.
Gwarantujemy profesjonalną obsługę i sprawne działanie. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością udzielimy odpowiedzi, postaramy się rozwiać wątpliwości i wyjaśnimy wszelkie niezrozumiałe kwestie.