Vocado Homepage logo with link company logo

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

2025-04-04

202504040641zlamana-kostka.jpg

Uszczerbek na zdrowiu definiuje się najczęściej jako naruszenie sprawności lub integralności organizmu – w to szerokie pojęcie włącza się zarówno wypadki przy pracy i choroby zawodowe, jak i skutki psychiczne różnorodnych zdarzeń, złamania, poparzenia i tym podobne. Osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu, może ubiegać się o uzyskanie odszkodowania, którego wartość ustalana jest indywidualnie, między innymi w oparciu o wysokość polisy, powagę urazu, rokowania na poprawę oraz okres rekonwalescencji. Kiedy należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

W zależności od tego, jakiego ubezpieczyciela i jaką ofertę polisy wybierzemy, definicja uszczerbku na zdrowiu może być różna – co więcej, niekiedy wymagane jest zakupienie dodatkowej umowy, co jednak nie wpływa zazwyczaj znacząco na koszt miesięcznej składki. Z tego względu warto szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia dotyczącymi danej oferty.

W kwestii tego, jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, należy wspomnieć, że niezbędna jest dokumentacja medyczna. Warto, by obejmowała zarówno zaświadczenia lekarskie czy wyniki wykonanych badań, jak i na przykład rachunki za wizyty bądź leki. Im bardziej kompleksowa dokumentacja, tym większa szansa na szybkie i bezproblemowe wypłacenie świadczenia. Najczęściej na uzyskanie środków czeka się do 30 dni od daty złożenia wniosku.

Kiedy należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Jeżeli chodzi o to, kiedy należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, należy podkreślić, że prawo do jego uzyskania posiadamy zawsze wtedy, gdy dotyczące nas zdarzenie wpisuje się w definicję uszczerbku na zdrowiu opisaną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Co ważne, o odszkodowanie możemy ubiegać się dopiero wówczas, gdy zostanie nam udzielona pomoc medyczna, która daje ubezpieczycielowi szerszy ogląd sytuacji.

Zazwyczaj znajdziemy tam również zapis, że takie zdarzenie powinno być nagłe i niezależne od naszej woli, aby wykluczyć możliwość wyłudzania świadczeń. Jeżeli mamy wątpliwości, czy doznany uraz jest objęty wykupioną polisą, warto skonsultować się ze specjalistami z zakresu likwidacji szkód i odszkodowań, takich jak nasza firma.

Jak napisać wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

To, jak napisać wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, będzie się różniło w zależności od wybranego ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach zgłaszanie szkody odbywa się drogą mailową lub pocztą tradycyjną, w innych zaś należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz udostępniany przez ubezpieczyciela. Niemniej jednak w takim dokumencie oprócz danych osobowych i dokumentacji medycznej należy jak najbardziej dokładnie opisać zdarzenie, wskutek którego doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, a także wymienić następstwa wypadku – urazy, choroby oraz ich wtórne skutki, na przykład związane z sytuacją finansową czy stanem psychicznym.

Warto podkreślić, że na zgłoszenie uszczerbku na zdrowiu mamy ograniczony czas, określony przez umowę ubezpieczeniową. Ogólnie rzecz biorąc, im poważniejszy uraz, tym dłuższy będzie rekomendowany czas zgłoszenia, ze względu na to, że należy go dokonać dopiero po zakończeniu leczenia. Najczęściej na decyzję oczekuje się do 7 dni, a na wypłatę świadczenia – do 30.

Ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Każdy ubezpieczyciel posiada przelicznik schorzeń i urazów na wartości procentowe, w zależności od stopnia ich zaawansowania. Przykładowo, drobne złamania to najczęściej 1 procent uszczerbku na zdrowiu, a urazy powodujące poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu mogą wynosić nawet 30 procent. 100 procent uszczerbku na zdrowiu przypisywane jest natomiast wówczas, gdy doszło do całkowitej utraty sprawności w jakimś zakresie. Na to ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ma wpływ również wysokość polisy, czas leczenia, a niekiedy również wiek osoby poszkodowanej.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w pracy?

Co piąty uszczerbek na zdrowiu powstaje w miejscu pracy – w takim przypadku poszkodowany może ubiegać się z jednej strony o odszkodowanie z prywatnego ubezpieczenia na życie, z drugiej zaś o jednorazowe świadczenie z ZUS. W drugim przypadku zasady jego przyznawania są nieco inne. Przede wszystkim uszczerbki dzieli się na stałe i tymczasowe – w przypadku tych pierwszych rokowania poprawy są znikome.

Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń prywatnych każdy uraz czy schorzenie ma przypisaną wartość procentową, jednak w odróżnieniu od nich, przelicza się ją nie przez wartość polisy, ale przez wartość przeciętnego wynagrodzenia. Do wniosku o odszkodowanie należy dołączyć protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku lub wyrok sądu pracy – na jego rozpatrzenie czeka się 14 dni od daty komisji lekarskiej. W przypadku śmierci wskutek wypadku przy pracy świadczenie przysługuje również rodzinie osoby zmarłej, a jego wysokość jest uzależniona od liczby osób do niego uprawnionych oraz stopnia pokrewieństwa.

FAQ


Odpowiedź 0

Odpowiedź 1

Odpowiedź 2