W przeciągu ostatnich 60 lat motoryzacja w Polsce niesamowicie się rozwinęła - od pierwszych powojennych pojazdów ciężarowych Star 20, które były całkowicie polskiej produkcji, przez auta osobowe, czyli legendarną Warszawę M20, Syrenę czy następnie Dużego Fiata 125p, popularnego Malucha, czyli 126p, Polonezy czy już w latach późniejszych - pojazdy koreańskiej marki Daewoo i auta terenowe, takie jak budowane w Poznaniu Tarpany Honkery, aż po dzisiejsze czasy - gdzie niemal żadnej z wyżej wymienionych marek już nie ma, jednak w naszym kraju działają montownie wielu innych producentów, jak chociażby Volkswagen.
Liczba pojazdów na naszych drogach z każdym rokiem rośnie - wynika to głównie z faktu, że samochód jest dla nas synonimem wolności. Pozwala swobodnie przemieszczać się na większe odległości, bez ograniczeń w postaci rozkładów jazdy i nie tylko. Ponadto przez długi czas posiadanie samochodu było pewnego rodzaju wyznacznikiem statusu społecznego. To wszystko sprawiło, że dziś mamy najwyższy współczynnik ilości pojazdów na tysiąc mieszkańców w całej Unii Europejskiej - 703 samochody na 1000 osób.
Nikt co prawda nie przewidział w przeszłości, że w naszym kraju środek transportu, jakim jest samochód, będzie tak popularny, jednak twórcy prawa przewidzieli, że konieczne będzie wprowadzenie pewnych obowiązków, które będą chronić kierowców m.in. przed skutkami wypadków, które przecież się zdarzają. Właśnie dlatego wprowadzono w naszym kraju obowiązek wykupywania ubezpieczenia na samochód, znanego również jako OC.
W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego OC jest obowiązkowe, a także udzielamy odpowiedzi na ciekawe pytania dotyczące m.in. tego, czy samochód zastępczy musi być ubezpieczony. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Dlaczego musimy ubezpieczać samochód?
Każdy kierowca wie, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Wynika to z obowiązujących przepisów, których celem jest ochrona uczestników ruchu przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, których są sprawcami lub poszkodowanymi. Każdy pojazd mechaniczny - nie tylko samochód - który porusza się po drogach w Polsce, musi mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie. Oprócz OC towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kierowcom również inne rozwiązania, takie jak AC (AutoCasco), czyli ubezpieczenie obowiązujące w przypadku kolizji/wypadku lub przez siły przyrody lub kradzież. Do tego można również wykupić ubezpieczenie NNW, którego celem jest zapewnienie kierowcy lub pasażerom finansowej rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu będący wynikiem wypadku. Kierujący pojazdami mają też możliwość wykupienia Assistance, czyli formy ubezpieczenia polegającej na wsparciu kierowcy w przypadku awarii lub kolizji. Wsparcie to obejmuje m.in. usługi mobilnego serwisu (wymiana opon, naprawy możliwe do przeprowadzenia na miejscu), czy odholowanie auta do serwisu. Trzeba jednak pamiętać, że poza OC, wszystkie pozostałe formy ubezpieczenia nie są obowiązkowe.
Czy auto zastępcze jest ubezpieczone?
Tak jak wspomniane zostało w poprzednim akapicie - każdy pojazd mechaniczny silnikowy dopuszczony do ruchu ulicznego musi posiadać ważną polisę OC. W przypadku aut zastępczych nie ma wyjątków - one także muszą być ubezpieczone. Co więcej - firmy specjalizujące się w dostarczaniu aut zastępczych bardzo często wykupują pełen pakiet ubezpieczeniowy, zawierający również polisy dodatkowe.
Czy auto zastępcze ma AC?
AC to rodzaj polisy, który kierowcy najczęściej wybierają jako dodatkowy do obowiązkowego OC. Dzięki temu zakres ochrony finansowej w przypadku pojazdu jest znacznie szerszy i w przypadku uszkodzenia np. przez pożar, gradobicie czy w wyniku akty wandalizmu - kierowca może mieć pewność, że uzyska z tego tytułu odszkodowanie. AC zabezpiecza również kierowcę finansowo od skutków kradzieży pojazdu, co dla wielu posiadaczy aut ma duże znaczenie.
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia pojazdu?
Brak OC jest niezwykle surowo karany. Każdy kierowca, który chociaż jeden dzień spóźni się z wykupieniem polisy otrzymuje karę w wysokości 1870 złotych - o ile zwłoka nie przekroczy 3 dni. Od 4 do 14 dni za przerwę w ciągłości polisy kara będzie wynosić niemal 4700 złotych a powyżej 14 dni - prawie 9,5 tysiąca złotych. Widać wyraźnie, że progi kar finansowych rosną w tym przypadku szybko, dlatego nie warto zwlekać i pilnować terminów związanych z ubezpieczeniem OC.
Gdzie szukać pomocy przy uzyskiwaniu odszkodowania z OC sprawcy?
Kwestią nierozłączną z ubezpieczeniem OC są oczywiście odszkodowania z tytułu uszkodzenia pojazdu czy uszczerbku na zdrowiu. Zdarza się, że poszkodowane w wypadkach czy kolizjach osoby napotykają na problemy przy próbie uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. W takich przypadkach należy zgłosić się do profesjonalistów takich jak my. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę pomożemy Ci uzyskać uczciwe odszkodowanie za poniesione straty w wyniku wypadku drogowego lub kolizji.